ضایعات انواع نایلون

ضایعات انواع نایلون و نایلکس

ضایعات نایلون و نایلکس دو محصول متفاوت از فیلم های پلی اتیلن و پلی اتیلن سنگین و سبک تولید می گردند. که هر دو در کشور ما بین مردم به اسم نایلون شناخته می شوند. این نام از سال 1355 که اولین پلاستیک فریزری با نام تجاری نایلکس وارد بازار و خانه های ما ایرانیان گردید. بر روی این دو نهاده شد.

این الیاف از پرکاربرد ترین الیاف در دنیا می باشند که کارایی فراوانی درزندگی ما دارند. و بیشتر به شکل رکابی در فروشگاه ها در خدمت انسان هستند. اما به اشکال مختلف در صنعت و ساختمان و خانه به کار می روند.

اما برای تفکیک نایلون از نایلکس درابتدا باید انواع آنها را بشناسیم. تفاوتهای آنها را با هم یاد بگیریم.

انواع نایلون در بازار عبارتند از:

1. نایلون دسته بندداز (رکابی)
2. نایلون شیرنگ
3. نایلون حباب دار
4. نایلون بسته بندی
5. نایلون گلخانه ای
6. نایلون صنعتی

از ویژگی های منحصر به فرد نایلون که باعث پرکاربرد تر کردن این محصول شده است دوخت پذیری بالای آن است.

انواع نایلکس و کاربرد آن ها در زندگی و صنعت عبارتند:

  1. سفره یکبار مصرف
  2. کیسه فریزر
  3. دستکش یکبار مصرف
  4. نایلکس فروشگاهی
  5. نایلکس رکابی
  6. کیسه زباله رولی

حال که این دو نوع الیاف و کارایی آن ها را شناختیم باید بدانیم که چه تفاوت هایی با هم دارند.

تفاوت ها:

  1. نایلون: دارای ظاهری شفاف، براق و نرم بوده که این ویژگی ها بر اثر میزان مواد اولیه بکار رفته در آن بدست آمده است. در نایلون بیشتر از پلی اتیلن سبک استفاده می شود و ویژگی منحصر به فرد آن دوخت پذیری بالا است.
  2. نایلکس: محصولی با جنس خشک و بصورت مات بیشتر تولید می گردد. نایلکس قابلیت تولید در ضخامت های بسیار کم را دارا می باشد. و در تولید و مصرف مقروم به صرفه تر است.

روش مرسوم بین مردم ایران جهت شناسایی نایلون و نایلکلس بدین صورت است که اگر آن ها را چماله کنیم و صدای زیاد و خشن از آن ها نشنویم و نرم هم باشند. ولی اگر نایلون صدایی خشن و خشک داشت و نرم هم نبود نایلکس است. که این روش ها دارای پیشینه علمی نبوده ولی اینگونه بین مردم مرسوم گردیده است.

اما پس از استفاده نایلون و نایلکس هر دو قابل بازیافت بوده و پس از استفاده امکان اینکه ضایعات نایلون و نایلکس را به مواد اولیه تبدیل شوند وجود دارد.

ضایعات نایلون و نایلکس در این شرکت بازیافت می شوند.

این شرکت پس از جمع آوری ضایعات نایلون و نایلکس ابتدا آنها را از هم تفکیک می کند. سپس انواع ضایعات نایلون را هم نیز از هم جدا می کند. سپس ضایعات را خورد کرده شستشو می دهد و بعد نایلون نایلکس بازیافتی را خشک کرده و به مواد اولیه تبدیل می کند. به این صورت نایلون و نایلکس بازیافتی به چرخه صنعت باز می گردند.

با مراجعه به قسمت خدمات بازیافت از منوی سایت مدرن بازیافت سپاهان در خصوص خدمات این شرکت اطلاعات لازم را کسب کنید.