پارچه جامبوبگ

پارچه جامبوبگ یا پارچه (p.p) یا (pet) در اصل پلی پروپیلن از الیاف پلی استر است که در ابتدا مونومرپروپیلن از روغن خام به صورت گاز استخراج میشود و بعد این مونومر تحت فرایندی به نام پلیمریزاسیون رشد زنجیره ای برای ایجاد پلیمر پلی پروپیلن آغاز می کند. و به پلیمر پلی پروپیلن جهت تولید پارچه جامبوبگ، گونی و… تبدیل می گردد.

نحوه تولید پارچه جامبوبگ:

پس از تولید پلی پروپیلن و کشف کاربرد های خارق العاده این پلیمر دریافتند که میتواند به صورت یک منسوج نیز مورد استفاده قرار گیرد. پارچه پلی پروپیلن یک منسوج بودن بافت است. بدین معنی که مستقیما به ماده تبدیل میگردد که آماده تولید است و نیاز به نخ ریسی جهت بافندگی ندارد. ماده را به داخل دستگاه بافندگی ریخته میشود و پارچه بافته می شود. و به دو شکل متفاوت گرد بافت و تخت بافت تبدیل به پارچه می گردد.

پارچه جامبوبگ

تفاوت پارچه های جامبوبگ:

  1. تفاوت در وزن پارچه: بدین معنی که در یک متر مربع پارچه جامبوبگ یا گونی چند گرم مواد اولیه بکار رفته است. که در وزن های 130-160-180-200-220-240 گرم جهت جامبوبگ و 40-60-80-100جهت گونی در متر مربع تولید می گردد.
  2. تفاوت در ساختار مولکولی و مواد اولیه تشکیل دهنده. به معنای درصد مواد با هم مخروط گردیده.
  3. تفاوت در مواد افزودنی در جهت طول عمر پارچه جامبوبگ و گونی، ضد آب بودن مقاومت پارچه جامبوبگ در برابر نور خورشید.
  4. تفاوت در دستگاه های بافندگی و کیفیت بافت.

تاریخچه پارچه پلی پروپیلن (پارچه جامبوبگ-گونی) پلی پروپیلن دومین پلاستیک متداول استفاده شده در جهان است این پلاستیک در آمریکا توسط شرکت فیلیپس پترولیوم در سال 1951 کشف شد.

دو شیمیدان به نام های رابرت بنکس و جی پل هوگن تلاش کردند تا گازئیل را از طریق پروپیلن استخراج نمایند. که به صورت اتفاقی توانستند تا ماده پلی پروپیلن را کشف کنند. و سریعا تشخیص داده شد که این ترکیب جدید دارای پتانسیل و کاربرد های بالا می باشد.

در سال 1954 شیمیدان ایتالیایی به نام جولیاناتا و همکارانش موفق شدند تا این ماده را به یک پلیمر تک آرایش تبدیل نمایند و در سال 1957 بود که پلی پروپیلن به ما داده ای مناسب برای تولید انبوه تبدیل شد.

این شرکت از این پارچه جهت تولید جامبوبگ و گونی استفاده می کند.

و آماده قرار داد جهت تولید انواع جامبوبگ:

  1. جامبوبگ درسایزهای مختلف
  2. جامبوبگ مایعات
  3. جامبوبگ قیر
  4. جامبوبگ تهویه دار

تولید انواع گونی در سایز های مختلف

با مراجعه به قسمت خدمات بازیافت از منوی سایت مدرن بازیافت سپاهان در خصوص خدمات این شرکت اطلاعات لازم را کسب کنید.